Coraz więcej obcokrajowców zakłada własną działalność
Według ostatnich danych ZUS, już prawie 58 tys. obcokrajowców założyło w Polsce pozarolniczą działalność gospodarczą i opłaca składki w ZUS. Rok temu było to 46 tys. osób. W rosnący trend wpisuje się Opolszczyzna, gdzie liczba ubezpieczonych cudzoziemców „na swoim” to już ponad 830 osób.
"Ponad połowę z ogółu cudzoziemców opłacających składki w ZUS z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej to osoby z obywatelstwem ukraińskim. To niemal 30,8 tysięcy płatników składek w ZUS. Inną liczącą się grupą są obywatele Białorusi, których jest w zusowskich statystykach ponad 11 tysięcy. W skali kraju podium w kategorii obcokrajowcy zamyka 1175 obywateli wietnamskich. W województwie opolskim jeszcze kilka miesięcy temu mieliśmy w rejestrach 662 cudzoziemców. Teraz w regionie takich deklaracji mamy 831. Podobnie jak w świetle danych krajowych większość stanowią obywatele Ukrainy, których jest u nas ponad 580" – wylicza Sebastian Szczurek.
Choć województwo opolskie jest najmniejszym regionem w kraju, to jednak nie tu jest najskromniej pod względem ubezpieczonych cudzoziemskich płatników składek. Najniższą liczbę obcokrajowców z własnym biznesem ma województwo świętokrzyskie – 444 oraz warmińsko-mazurskie – 578.
Najwięcej obcokrajowców decyduje się na prowadzenie własnej działalności w dużych polskich miastach. W Warszawie funkcjonują trzy oddziały Zakładu i w każdym z nich do ubezpieczeń społecznych zgłoszonych jest po kilka tysięcy cudzoziemskich przedsiębiorców, a łącznie ponad 16,8 tys. W gdańskim oddziale ZUS jest prawie 4,8 tys. płatników składek z obcym obywatelstwem, w oddziałach poznańskich ponad 3,2 tys., w Szczecinie ponad 2,1 tys., we Wrocławiu około 5,8 tys., w Krakowie prawie 4,8 tys., a w sześciu oddziałach obsługujących płatników składek w województwie śląskim niemal 3,6 tys.
Rzecznik opolskiego ZUS zaznacza, że osoby, które przyjechały do Polski z innych krajów i zamierzają prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają takim samym obowiązkom w ZUS co obywatele polscy. Nie mają żadnych zniżek ani profitów wyłącznie z tego powodu, że w zgłoszeniu do ubezpieczeń wskażą obce obywatelstwo. Mają powinność zgłosić oraz w odpowiednim momencie wyrejestrować siebie z ubezpieczeń oraz terminowo rozliczać i opłacać składki.(PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ bar/