REKLAMA
Tego szukamy w Prudniku
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Prudnik praca, Prudnik pogoda, Prudnik, kantor Prudnik, PUP Prudnik, PZHGP Prudnik.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Prudniku, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Jedno z najstarszych miast w Polsce, założone na mocy prawa magdeburskiego w 1279 r.. Do XIV wieku znajdowało się w obszarze Moraw, a następnie w księstwach śląskich. Charakteryzowało się częstymi starciami i bitwami z powodu swojego strategicznego położenia przy granicy. Od XVI wieku stawało się kluczowym centrum gospodarczym i politycznym Górnego Śląska oraz miejscem zgromadzeń sejmiku księstwa opolsko-raciborskiego. Prudnik rozwijał się jako istotny ośrodek handlowy, rzemieślniczy, turystyczny i przemysłowy, szczególnie znanym z produkcji włókienniczej. Od roku 1945 jest częścią Polski, co zaowocowało powstaniem nowych dzielnic mieszkalnych, zakładów przemysłowych i infrastruktury turystycznej.
Początkowa osada istniała w tym obszarze już na przełomie XI i XII wieku. W drugiej połowie XIII wieku wzniesiono zamek obronny, mający chronić szlak handlowy z Opawy do Nysy. Przypuszczalnie w 1279 r. miasto zostało założone na prawie magdeburskim posiadało wówczas fortyfikacje obronne.
W 1327 r. książę Władysław Bytomski (1277–1352) złożył hołd lenny królowi Czech, co spowodowało, że Prudnik znalazł się pod zwierzchnictwem czeskim, a losy polityczne miasta splatały się z dziejami Śląska. W 1373 r. w Prudniku i jego okolicach wybuchła epidemia dżumy, która ponoć pochłonęła całą ludność, z wyjątkiem nielicznych osób, które znalazły schronienie w pobliskich górach.
W 1526 r. zmarł bezpotomnie król Czech i Węgier Ludwik II Jagiellończyk (1506–1526), co doprowadziło do objęcia tronu Czech przez arcyksięcia austriackiego Ferdynanda Habsburga. W ten sposób Prudnik stał się częścią obszaru kontrolowanego przez Habsburgów. W XVI wieku miasto rozwinęło się jako istotny ośrodek rzemieślniczy i handlowy. Miejscowi płóciennicy eksportowali swoje wyroby do Holandii. Podczas wojny trzydziestoletniej (1618–1648) miasto zostało splądrowane i spalone przez Szwedów (1642).
W 1742 r. Prudnik został przyłączony do Prus pod nową nazwą Neustadt in Oberschlesien.
W okresie międzywojennym wyniki plebiscytu w 1921 r. zadecydowały o pozostaniu Neustadt w Niemczech. Podczas II wojny światowej istniał tam podobóz obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie więźniarki pracowały w fabryce włókienniczej, oraz cztery obozy pracy przymusowej. W styczniu 1945 r. przez Neustadt przeszły kolumny więźniów ewakuowanych z Auschwitz-Birkenau. W marcu 1945 r. miasto zajęły wojska radzieckie, a do maja 1945 r. w okolicy toczyły się walki z niemieckimi oddziałami SS. W wyniku walk zabudowa została znacznie zniszczona.
Od 1945 r. Prudnik należy do Polski. Początkowo nadano mu nazwę „Prądnik”, ale już w 1946 r. przywrócono tradycyjną słowiańską nazwę. Niemiecka ludność została w dużej mierze wysiedlona, a ich miejsce zajęli polscy przesiedleńcy z Nadwórnej w byłym województwie stanisławowskim oraz okolic Tarnopola. Od 1999 r. miasto jest stolicą powiatu w województwie opolskim.
Nie przegap najważniejszych informacji
FaktyDane statystyczne
Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE