Wzmożona aktywność oszustów w powiecie żywieckim
„Od kilku dni seniorzy zarówno w Żywcu, jak i powiecie odbierają telefony i w słuchawce słyszą płaczącą kobietę, która informuje ich, że jest córką, wnuczką, synową, że spowodowała wypadek drogowy i że potrzebne są pieniądze na poręczenie. Telefony zdarzają się też w nocy, kiedy to oszuści dodatkowo wykorzystują moment zaskoczenia” – podali we wtorek żywieccy mundurowi.
Czasami w rozmowie uczestniczy też rzekomy funkcjonariusz, który potwierdza daną historię. Po pieniądze ma zgłosić się on albo adwokat, policjant lub inna osoba wskazana. W poniedziałek troje seniorów z powiatu żywieckiego uwierzyło oszustom i chcąc pomóc bliskim, przekazało oszustom pieniądze w łącznej kwocie blisko 230 tys. zł.
Mimo wielu apeli i ostrzeżeń policjanci wciąż otrzymują zgłoszenia o oszustwach metodami na wnuczka czy policjanta. Ofiarami tych przestępstw padają najczęściej starsze osoby manipulowane przez oszustów podczas trwających po kilka godzin rozmów telefonicznych. Wmawiają oni seniorom np., że ktoś bliski spowodował wypadek i konieczna jest pilna pomoc finansowa albo że należące do nich pieniądze są zagrożone i muszą przelać je na bezpieczne konto lub przekazać osobie, która się po nie zgłosi.
Policja kolejny raz podkreśla, że nie prosi nikogo o pieniądze i apeluje o to, aby uważać na osoby podające się za bliskich lub policjantów, prokuratorów czy pracowników różnych innych instytucji. Policjanci przypominają, że oszuści ciągle modyfikują swoje metody i scenariusze oszustw mogą być różne. (PAP)
kon/ joz/